איך תוכלו לסייע לילדכם להגשים את עצמו?

הצורך בהגשמה עצמית טבוע בכל אחד מאתנו, וכן כמובן גם בילדינו הקטנים שיהפכו להיות בוגרים ועצמאיים בדיוק כמונו. למבגרים דרך ההגשמה העצמית היא די ברורה ומוכוונת מטרה, אך עבור הילדים מדובר בעניין לא וודאי ומעורפל ולכן תפקידנו ההורים הוא לסייע להם לסלול את הדרך הבטוחה והנכונה, איתה הם ימשיכו כשיגיעו לבגרות ובשלות עצמית. אם כך כיצד אנו כהורים נוכל לסייע להם? לשם כך כדאי לאמץ כמה הרגלים ותהליכים שישפיעו על חיי היומיום של הקטנטנים, ובהדרגה יעצבו את אופיים וכן את יכולת ההגשמה האישית שלהם.

אפשרו להם להיות עצמאיים

על מנת שהילדים יתפתחו ויגדלו להיות עצמאיים, חשוב לאפשר להם להיות עצמאיים בהתאם ליכולות שלהם. לרוב כבר בגיל שנתיים פעוטות רבים רוצים לעשות דברים בעצמם, אם להדליק את האור, ללחוץ על הכפתור של המעלית, לחגור את רצועת הבטיחות באוטו לבד ואפילו להתלבש או לפשוט בגדים לבד. כל הפעולות הללו חשובות ליכולת העצמית של הילד, ולכן כאשר הוא מראה נכונות לבצע דברים בעצמו יש לאפשר לו זאת תוך השגחה ומילות עידוד.

חשיפה חברתית-סביבתית גבוהה

בין התהליכים להתפתחות והגשמה עצמית, כלולות גם היכולות החברתיות והיכולת לקלוט את המתרחש סביב. כדי לפתח את היכולות הללו יש להיחשף אליהם בגיל מוקדם, ולכן מומלץ להעניק לילדים ופעוטות את האפשרות להיכרות עם ילדים בני גילם לצורך משחק, וכן היכרות עם הסביבה בה הם נמצאים ודרך ההתנהגות בה. כך הילדים יוכלו לפתח כישורים חברתיים נכונים, וגם להיות מודעים לדברים שמתרחשים מסביב כמו הסכנות שיש בכביש, החשיבות בשמירה על השקט כשנמצאים במקום ציבורי וכו'.

עזרו להם לשפר את היכולות המוטוריות

יכולת המימוש העצמי מתבטאת גם בכישורים מוטוריים-גופניים, כך שהצמיחה האישית של כל אדם תהיה מיטבית ומוצלחת בהתאם לפוטנציאל הקיים בו. כדי שגם הילדים יוכלו לממש את הפן הזה ביכולות העצמיות שלהם, כדאי לאפשר להם להשתמש בכלי תחבורה ייעודיים לילדים קטנים. מדובר על כלי תחבורה המשמשים למשחק כמו אופניים, קורקינטים לילדים, בימבות, אופני פדלים ועוד עליהם הילדים לומדים לרכב באופן עצמאי כאשר הם מתרגלים כיצד לשמור על שיווי המשקל שלהם.

כיום ניתן למצוא כלי תחבורה לילדים המיועדים לטווח רחב של גילאים, כך שגם פעוטות בני שנה יוכלו להתנסות ברכיבה עצמאית ובטיחותית שתסייע להם להגשים את עצמם בצורה כיפית ומהנה. על מנת שהקטנטנים ירכשו ביטחון לעבור לכלי תחבורה על שני גלגלים כמו אופניים, כדאי לחשוף אותם לכלי תחבורה שונים כבר בגילאים קטנים ולאפשר להם להתנסות בכך בכוחות עצמם.

הציבו להם גבולות ברורים

יחד עם העצמאות שכל ילד ירכוש לעצמו, יש להקפיד על הצבת גבולות ברורים וחד משמעיים שהם חלק בלתי נפרד מתהליך ההגשמה העצמית. בהתאם להנחה של הגשמה עצמית, לכל אדם יש את היכולת והזכות לקיום פיזי בזמן שהקיום העצמי נתון לשינויים בהתאם לתכונות המולדות של כל אחד ואחד. לכן באמצעות קביעת גבולות כבר בגיל צעיר, כל ילד לומד איזו התנהגות היא מקובלת או התנהגות שהיא לא מכובדת, וכך מאפשר לקיום העצמי שלו להיבנות ולהתפתח.

מיהם הכותבים של הגשמה?

אתר "הגשמה" מנסה לתת את הטוב ביותר שנמצא בכל תחום אפשרי, החל מכתבות כלליות על עולם העסקים ועד לדרכי ההגשמה העצמית שלנו בכל תחום שהיינו רוצים לנכס לעצמנו. בואו לקחת חלק מהגשמה. 

פוסטים אחרונים

2019 כל הזכויות שמורות לאתר הגשמה / מקודם על ידי שמול – קידום אתרים

גלילה לראש העמוד