הסיבות להיווצרות קמטים בעור הפנים

קיימות כמה סיבות להופעת קמטים בעור פנינו, חלק מהן הוא תוצאה של תהליכי הזדקנות, והן מושפעות מגילנו, וחלקן תוצאה נרכשת של הרגלים לא בריאים, כמו תזונה לקויה, וחשיפה מרובה לשמש.

כך או כך, ככל שאדם מזדקן, עור הפנים שלו מתקמט.

רגע לפני שנחשוף את 5 הסיבות להיווצרות קמטים רצינו להגיד שיש פתרון מוכח קלינית להפחתת קמטים סקפטים? לחצו כאן להפחתת קמטים

1. חשיפה לשמש- פוטו אייג'ינג

הקרניים האולטרה סגולות של השמש אחראיות לשלל פגמים הנוצרים בעור כגון כתמי שמש וקמטים. היא גורמת בין היתר לקמטים במצח. המצח חשוף לשמש יותר מכל אזור אחר בפנים. היא גם פוגעת באיכות הקולגן שבעור, ומזרזת את ייצור והופעת קמטים וכתמים וגורמת להתרופפות האלסטיות של העור ולמראה נפול של תווי הפנים.

קרינת השמש מעלה גם את הסיכון שבהופעת נגעי עור ממאירים וטרום מממאירים וכמובן גורמת להופעתו של עור מחוספס, דק ומקומט.

מעבר לכך חשיפה ממושכת לשמש פוגעת בבלוטות החלב בעור וגורמת לעור יבש ורגיש.

אור השמש אליה נחשף העור במהלך החיים אחראית על כ-70% מתהליך הזדקנות העור. 

2. הבעות פנים

נקראים גם קמטים פעילים: הקמטים הללו נוצריפ תוך כדי הפעלת השרירים בפנים, כתוצאה מהבעת פנים כמו: צחוק, עצב, כעס וכו', ונעלמים ברגע שמשחררים את ההבעה. 

קמטי ההבעה נוצרים כתוצאה מהבעות פנים תכופות. הם מופיעים בעיקר במצח, בצידי העיניים, ובזוויות הפה, קמטים אלו הם קמטים עמוקים.

שימוש אינטנסיבי ומוגזם בשרירי הפנים מביאים לחריצת קמטי הבעה אופייניים המקנים פעמים רבות ארשת מבוגרת לגיל. למשל, תנועות זעף הכוללות את כיווץ הגבות גורמת להופעתו של קמט זעף בין הגבות העלול להיחרץ כקבוע.

גם קימוט המצח בעת הרמת גבות, תימהון, כעס, חשיבה מאומצת – כל אלה מפתחים את הקמטים במצח ומעמיקים אותם. מעבר לקימוט העור, שימוש חוזר ונשנה בשרירי הבעה מביא לשגשוגם ובליטתם מתחת לעור.

3. עישון

לאורח החיים השפעה רבה על מצב גופנו בכלל, ועל הזדקנות עור הפנים בפרט.

עישון פוגע מאוד בעור הפנים. העור של אנשים מעשנים נוטה להתקמט בטרם עת כתוצאה מהחומרים הרעילים הנכנסים לגוף במהלך העישון ופוגעים בחלבון התורם לגמישות העור.

עשן הסיגריות משחרר אנזים המפרק את הקולגן והאלסטין בעור, וזה גורם לאיבוד האלסטיות של העור ולחידוד הקמטים.

קמטוטים  אופייניים של מעשנים מופיעים במקומות בהם העור דק במיוחד, כגון בצדי העיניים (קמטי חיוך, רגלי העורב), ובעיקר קמטוטים קטנים מסביב לשפתיים (במיוחד מעליה) הנוצרים בעקבות פעולת היניקה של הסיגריה  (קמטי "ברקוד"). קמטי עישון אופייניים אלה עלולים להופיע כ-10 עד 15 שנים לפני מועד הופעתם בקרב הלא מעשנים.

4.  תזונה

תזונה לא מאוזנת גורמת למחסור במינרלים, מים, וויטמינים, שהם מרכיבים תזונתיים חיוניים לשמירה על העור ולהתחדשותו.  מחסורם עלול לפגוע בגמישות ותקינות העור וליצור קמטים.

  • תזונה דלת חלבונים למשל, תיצור מחסור באבני בניין לעור המתחדש.
  • תזונה דלת ויטמינים ומינרלים פוגמת ביכולת הגוף להתגונן בפני תהליכי חמצון.

תזונה נכונה ומאוזנת תורמת לשיפור מראה העור ולגמישותו ויכולה לשפר את הבריאות הכללית. 

ירקות ופירות: בשל המים שבהם הנספגים בצורה טובה בגוף ובעור ובשל נוגדי החמצון שבהם התורמים לשמירה על מראה העור. תפוזים ופירות אחרים העשירים בוויטמין C חיוניים לשם ייצור נאות של קולגן.

חיטה מלאה: כל מוצרי המזון מחיטה מלאה (לחם, פריכיות, פסטה וכיוצא בזה) תורמים לשמירה על מראה העור כיון שהם מסייעים בשמירה על הקולגן והאלסטין באמצעות המים הנאגרים בקליפתה של החיטה.

דגים: דגי מים קרים, דוגמת סלמון, יכולים להועיל לעור הפנים, שכן הם מכילים רמות גבוהות של חלבון, שהוא בין אבני הבניין של עור בריא, וכן חומצות שומן אומגה 3. 

סויה: מכילה חומרים טבעיים דמויי אסטרוגן, הורמון שפוחת אצל נשים עם ההתבגרות, מה שגורם להידלדלות של העור. מחקרים קובעים שמוצרי סויה יכולים להגן על העור ולרפא את הנזק שנגרם על ידי אור השמש, כולל קמטים.

5. לחץ

גם המצב הנפשי עלול להשפיע על הזדקנות העור. דחק (סטרס) גורם להפרשה מוגברת של הורמונים כגון קורטיזול ואדרנלין, והם בתורם מזרזים מגוון תהליכים המשפיעים על הזדקנות העור, כגון פגיעה ברקמות החיבור, השמנה בפנים, פגיעה בצפיפות העצמות ועוד.

בנוסף, אנשים במצבי לחץ ממעטים לדאוג לעצמם. הם ישנים פחות מידי, עייפים מדי לעשות פעילות ספורטיבית כלשהי ואוכלים פחות מידי או יותר מידי. בסופו של יום זה משפיע על המערכת החיסונית של הגוף, וגורם למראה עייף. 

להורמון הגדילה תפקיד חשוב בחידוש רקמות הגוף, והוא מופרש רק בזמן שנת לילה רציפה, בשלב המכונה שנת החלום. לפיכך, מחסור בשעות שינה משפיע על הזדקנות עור הפנים במידה ניכרת. עור הפנים משלם את המחיר בעיגולים שחורים מסביב לעיניים ובהזדקנות מוקדמת של העור, הכוללת יובש, קמטים, רפיון וגוון עור אפרפר ועמום.

חשוב לזהות כיצד הלחץ פוגע בעור ולהגיב בהתאם. כך למשל, לחץ כרוני עלול לפגוע בלחות העור ולכן פעמים רבות העור מגיב ביובש קיצוני. ניתן להתאים לעור יבש טיפול באמצעות מוצרים ייעודיים אשר מועשרים בלחות. אם העור מתקמט עקב לחץ, כדאי להשתמש במוצרי טיפוח המעודדים ייצור קולגן ותורמים למוצקות העור ולטשטוש הקמטים. 

אם הלחץ מדיר שינה מעיניכם ואתם מסתובבות עם שקיות מתחת לעיניים וסימני עייפות, כדאי לרענן את האזור באמצעות קרם עיניים, שמכיל חומרי לחות ומעודד התחדשות תאים אלסטיים. 

אחרי שראיתם שעשינו מחקר מעמיק עבורכם, מאליס ג'ל להעלמת קמטים הינו טיפול מוכח קלינית לקמטים. כל קפסולה מכילה סרום מתקדם שנבדק והוכח קלינית כמסייע להפחתת הקמטים, מיצוק והחלקת העור. מפחית נראות של: קמטים במצח, קמטים מעל השפתיים וכו'. הסרום משפיע הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך. 

מאמר זה נכתב ע"י Ucare 

המידע והתכנים במאמר אינם מהווים המלצות למתן טיפול רפואי זה או אחר, ואינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי ו/או עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית ו/או תחליף להתייעצות עם רופא מומחה. בכל מקרה של בעיה רפואית, יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

השאירו לנו תגובה לפוסט

מיהם הכותבים של הגשמה?

אתר "הגשמה" מנסה לתת את הטוב ביותר שנמצא בכל תחום אפשרי, החל מכתבות כלליות על עולם העסקים ועד לדרכי ההגשמה העצמית שלנו בכל תחום שהיינו רוצים לנכס לעצמנו. בואו לקחת חלק מהגשמה. 

פוסטים אחרונים

2019 כל הזכויות שמורות לאתר הגשמה / מקודם על ידי שמול – קידום אתרים

גלילה לראש העמוד