תוספי מזון: כל מה שצריך לדעת

תוספי מזון

רוב המבוגרים בישראל נוטלים תוסף תזונה אחד או יותר, מדי יום או מדי פעם. תוספי מזון של היום כוללים ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא, חומצות אמינו, אנזימים ומוצרים רבים אחרים. תוספי תזונה מגיעים במגוון צורות: טבליות, כמוסות, ואבקות מסורתיות, כמו גם משקאות וחטיפי אנרגיה.

תוספי מזון פופולריים כוללים ויטמיני D ו-E; מינרלים כמו סידן וברזל; צמחי מרפא כמו אכינצאה ושום; ומוצרים מיוחדים כמו גלוקוזאמין, פרוביוטיקה, ושמני דגים.

תוויות תוספי מזון

כל המוצרים שכותרתם תוסף תזונה, נושאים תוויות המפרטו את העובדות ואת התוכן שלהם, כמות החומרים הפעילים למנה ומרכיבים נוספים כמו חומרי מילוי וטעמים.

היצרן מציע את גודל ההגשה, אך אתם או הרופא שלכם עשויים להחליט שכמות אחרת מתאימה יותר עבורכם.

יעילות תוספי תזונה

אם אינכם אוכלים מגוון מזונות מזינים, תוספי מזון מסוימים עשויים לעזור לכם להשיג כמויות נאותות של חומרים מזינים חיוניים. יחד עם זאת, תוספי מזון אינם יכולים לתפוס את מקומם של מגוון המזונות החשובים לתזונה בריאה.

עדויות מדעיות מראות שכמה תוספי תזונה מועילים לבריאות הכללית ולניהול כמה מצבים בריאותיים. לדוגמא, סידן וויטמין D חשובים לשמירה על עצמות חזקות ולהפחתת אובדן העצם; חומצה פולית מורידה את הסיכון למומים מולדים מסוימים; וחומצות שומן אומגה 3 משמני דגים עשויות לעזור לאנשים הסובלים ממחלות לב.

בטיחות וסיכונים

תוספי מזון רבים מכילים רכיבים פעילים שיכולים להיות בעלי השפעות חזקות בגוף. חשוב להיות תמיד ערניים לאפשרות לתופעות לוואי בלתי צפויות, במיוחד כשאתם לוקחים מוצר חדש. סביר להניח כי תוספי תזונה גורמים לתופעות לוואי או נזק כאשר אנשים נוטלים אותם במקום תרופות שנקבעו, או כאשר אנשים נוטלים תוספי מזון רבים בשילוב.

תוספים מסוימים יכולים להעלות את הסיכון לדימום, אם אדם לוקח אותם לפני הניתוח או לאחריו, הם יכולים להשפיע על התגובה להרדמה. תוספי תזונה יכולים גם לקיים אינטראקציה עם תרופות מרשם מסוימים בדרכים שעלולות לגרום לבעיות.

איכות תוספי מזון

תוספי מזון הם מוצרים מורכבים. ה-FDA קובע נהלי ייצור טובים לתוספי תזונה כדי להבטיח את זהותם, טוהרם, חוזקם והרכבם.

נהלים אלה מיועדים למנוע הכללת המרכיב הלא נכון, תוספת של יותר מדי או מעט מדי של מרכיב, ואפשרות של זיהום, אריזה ותיוג פסולים של מוצר. ה-FDA בודק מעת לעת מתקנים המייצרים את תוספי התזונה.

בשורה התחתונה, כמה נקודות שחשוב לזכור:

  • אל תיקחו תוספי מזון במקום או בשילוב עם תרופות שנקבעו ללא אישור הרופא.
  • בדקו עם הרופא את התוספים שאם לוקחים, אם אתם אמורים לעבור כל סוג של הליך כירורגי.
  • המונח "טבעי" לא תמיד אומר שהמוצר בטוח. בטיחותו של תוסף תלויה בהרבה גורמים, כמו המרכיב הכימי שלו, אופן פעולתו בגוף, אופן הכנתו, והמינון בו משתמשים. צמחי מרפא מסוימים, למשל קומפריה וקאבה, יכולים לפגוע בכבד.

השאירו לנו תגובה לפוסט

מיהם הכותבים של הגשמה?

אתר "הגשמה" מנסה לתת את הטוב ביותר שנמצא בכל תחום אפשרי, החל מכתבות כלליות על עולם העסקים ועד לדרכי ההגשמה העצמית שלנו בכל תחום שהיינו רוצים לנכס לעצמנו. בואו לקחת חלק מהגשמה. 

פוסטים אחרונים

2019 כל הזכויות שמורות לאתר הגשמה / מקודם על ידי שמול – קידום אתרים

גלילה לראש העמוד